Couple Riding – Wassily Kandinsky – 1906 – Resim Analizi

couple-riding-wassily-kandinsky-hbyazar-original

Couple Riding ‘e Genel Bakış

Couple Riding, Wassily Kandinsky‘nin bu muazzam yapıtı tüm büyüleyiciği ile karşımızda! Couple Riding 1906 yılında yapılmış, ”Bölmecilik” (Divisionism) anlayışının etkilerini taşıyan, post-empresyonist, 55.0 x 50.5 cm ölçülerinde bir resimdir. Couple Riding‘i izlerken bir vitrayı izliyormuş gibi etki almanız mümkündür, bu bölmecilik anlayışının yaratmış olduğu bir izdir. Sanki karanlık bir gecede etrafınızda uçuşan ateş böceklerini izliyormuş gibi olursunuz. Tablonun teknik detaylarına geçmeden önce bu tablonun ruhuna derinlemesine inmek ve bilinçli ya da bilinçsiz olarak yansımış bağlantılarını irdelemek isterim.

Öncelikle nasıl ki, tarihi değerlendirip anlamak isteyen birisi tarihi şartlarına göre değerlendirmek ve dolayısıyla, o şartları da bilmek zorunda ise, bizler de bir tabloya bakarken, daha derin bir etki almak istiyorsak derin düşünmeliyiz. Couple Riding‘i incelerken biz de derinlere inecek, ve resmin ruhuna ışık tutmaya, resmin en derin imgelerini deşmeye çalışacağız.

Couple Riding‘in ilk dikkat çeken noktası görüyoruz ki Kandinsky yine Moskova’yı resmetmiş, -daha öncede Moscow I‘ı incelerken de bir çok soyutlamasının Moskova’dan yola çıkarak oluştuğundan bahsetmiştik.- hatta nehrin karşısında açıkça Kremlin mimarisini görebiliyoruz. Öyleyse arada kalan bu nehir de Moskova Nehri’nin ta kendisi oluyor. Şehrin ışıkları, durgun suya dahi hareket verecek şekilde ihtişamlı bir şekilde yanıyor, havanın devingen bir biçimde kararan yapısını da düşününce, bir gün batımına yaklaşılan saatler olduğunu söylemek mümkün.

Henüz Okumadıysanız: Kandinsky – Moscow I – Eser Analizi

Couple Riding ve Rus Devrimi

Couple Riding‘i daha iyi anlamak için daha da derine inmek gerekirse, bu resmin bir diğer özel yanı ise şu, resim 1906 yılında yapılmıştır. 1905 – 1906 yılları da özellikle Rus Devrimi ve Moskova Ayaklanması olaylarının olduğu zamanlardır. Acaba bu atlı çift Moskova’dan kaçıyor olabilir mi? Moskova ayaklanmasının olduğu yıl, direkt olarak Kremlin’e doğru bakan duygusal bir resmin, bu olayın izlerini taşımadığını düşünmek zaten yersiz olacaktır.

Zaten Kandinsky, genelde Moskova çıkışlı resimlerinde melankolik bir etki taşıyor. Yine düşünüyorum ki, bu resmin de melankolik bir yanı mevcut. Couple Riding‘in daha da derinlerine inersek, bir diğer detay da şudur: Atlı çiftten erkek olanının başında bir ‘’uşanka’’ vardır. Uşanka, Moskovalıların kullandığı, sembol haline gelmiş bir şapkadır. Ancak aynı zamanda Moskova ordusunun resmi üniformasının da bir parçasıdır. Yani figürümüz sıradan bir insan da olabilir, ancak bir asker olma ihtimali de kuvvetlidir.

Bunların tümünün yanı sıra, Couple Riding‘de çok duygusal ve dingin bir atmosfer vardır. Sanki iki aşık, yorucu bir koşturmanın ardından ancak derin bir nefes çekebilmiş, birbirlerine samimi bir içtenlikle, bir mum alevi gibi sarılmışlardır. Kadının yüzü erkeğe dönüktür, bu psikolojik olarak derin bir güven duygusunu barındırırken, aynı zamanda bir şeylerden kaçmış ve korkmuş olduğu fikrini de kuvvetlendirir.

Couple Riding tablosunda, atın ayak hareketi biraz yapmacık durmaktadır. Kandinsky tarafından kompozisyona bir hareket katması amacıyla konulmuş olabilir. Ancak bir mantıksızlık yaratır, figürler iki eliyle birbirine sakin bir şekilde sarılırken atın hareket halinde olması her an düşeceklermiş hissi yaratır. Ya da at gerçekten çok yavaş adımlarla ilerliyordur.

Bu iki sevgili, Kremlini de karşılarına almış, yarı buruk yarı huzurlu bir halde, sakin bir havaya bürünmüşler, insanın ikileme düşmemesi çok zor, belki de öylesine gezintiye çıkmış bir çift, kim bilir? Üstlerinden sarkan, altın tozlarla kaplanmış bir dalı andıran ağacımsı yapı ise, sanki iki figürün üzerine serpiştirilmiş bir tutam kutsallık gibi parıldar Couple Riding‘de. Özellikle üst kısım resmin aydınlık yeridir. Bir diğer detay da uşankanın üzerindeki sembolü andıran şey ile nehirde giden yelkenlinin üzerindeki sembol benzer. Eğer aynı olduğunu varsayarak devam edersek, figürün bir asker olduğu neredeyse kesinleşebilir.

Bu varsayımlar çoğaltılabilir. Resim gerçekten çok etkili bir resimdir, yapan kişi Kandinsky olunca insan böyle bir doygunluğa şaşırmıyor ancak her defasında büyülenebiliyor.

Eğer bizler bugün bu atlı çiftin olduğu yerde durmuş kremlini izliyor olsaydık, tüm bu manzaradan yoksun ve daha betonarme bir biçimde aşağı yukarı şöyle bir şey görecektik.

Neyse ki bugün bir sanat eseri olan Couple Riding sayesinde, bu gri yığını bambaşka bir gözle izleyebiliyoruz.

couple-riding-wassily-kandinsky-hbyazar-original
Eser AdıCouple Riding
SanatçıWassily Wassilyevich Kandinsky
Tarih1906
Bulunduğu YerThe Stadtische Galerie im Lenbachhaus/ Münih
AkımPost-Empresyonizm
MalzemeTuval Üzerine Yağlı Boya
Ölçü55.0 x 50.5 cm

Görüş ve önerileriniz için benimle İletişime geçebilirsiniz.

Hüseyin Babacan

Paylaş

Düşüncelerini paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir