Rüya Pablo Picasso Resim Analizi (La Reve)

Rüya (La Reve) Tablosu Hakkında Genel Bilgiler

Rüya tablosu Pablo Picasso tarafından 1932 yılında yapılmış bir yağlı boya resimdir. 130 x 97 cm ölçülerindedir. Pablo Picasso’nun Rüya tablosunda kendi sevgilisini resmettiğinden sıkça bahsedilir. Şu anda bulunduğu yer Steven Cohen’e ait özel koleksiyondur. Rüya tablosu 2013 yılında tam tamına 155 Milyon Dolara satılarak en pahalı tablolar arasında yerini aldı. La Reve olarak bilinmektedir.

Pablo Picasso, La Reve, 1932, 130 x 97cm

Rüya Tablosu Ne Anlatıyor?

Picasso’nun Rüya tablosu çözümlemesinde kompozisyonda göze çarpan ilk şey kırmızı bir koltukta salınarak oturan -neredeyse uzanan- gözlerini kapatmış ve boynunu omzuna doğru düşürmüş bir kadın. Kadın boynunda şık bir kolye taşıyor, saçlarını gayet dingin ancak bir o kadar da zarif bir biçimde yana doğru yatırmış. Kadının genel aurasına baktığımızda bakımlı ve genç bir kadın olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca Picasso’nun kompozisyon olarak figüre yaklaşımı da oldukça tutkulu. Çünkü resmini yaptığı kişi Picasso’nun 22 yaşındaki genç sevgilisi, Fransız model Marie – Therese Walter. Rüya tablosunun hikayesi de bu şekilde daha net bir zemine oturuyor.

Bu tablonun erotik bağlamından sıkça söz edilmiştir. Böyle bir enerjiye sahip olduğu da net bir biçimde görülüyor. Kadını kollarının arasında sarmalarmış gibi duran bu kırmızı koltuk resimdeki tutkuyu daha da alevlendiriyor. Öte yandan kadın oldukça kıvrımlı bir şekilde ve yüzünde huzurlu ve emin bakışla; güzelliğinden de ödün vermeden uykuya dalmış. Tablodaki kadın mı rüya görüyor, yoksa bu tablo direkt olarak Picasso’nun rüyası mı? Siz ne düşünüyorsunuz?

Picasso sanatında aşklarından çokça beslenmiştir, birçok sevgilisine tablolarında model olarak yer vermiştir. Rüya tablosu da bu tablolardan biri. Rüyanın gizemli yanını narin kıvrılışıyla haykıran bu figür insanda garip, dingin bir duygu uyandırıyor. Nedense erotik bağlamından da öte şefkatli ve huzurlu bir atmosferi var bu resmin. Sanatçının aşk hayatının bir yansıması olan rüya tablosu tüm sıcaklığıyla yaşayan bir tablo. Sevgi beslenen kişiyi uyurken izlemek oldukça şiirsel bir yan barındırır. Uyumak gibi gündelik bir olayın izleyici tarafından kaydedilmeye ve izlenmeye değer bulması bu durumu romantik bir hale getirir.

Hatırlarsanız Yaşlı Gitarist tablosunda da dramatik bir anın ölümsüzleştiği ve duygusal yoğunluğun anında göze çarptığı bir sahne vardı. O zaman yaptığımız incelemede de buna sık sık değinmiştik. Henüz okumadıysanız: Yaşlı Gitarist (The Old Guitarist) 1903 Pablo Picasso Resim Analizi

Bu sayede bu sıradan an sanki tiyatroda tüm ışığın yöneldiği figür gibi dramatik bir etkiyle açığa çıkarak yücelir. Sanatçının figüre atfettiği yücelik ona duyduğu hayranlıktan gelmektedir. Picasso için oldukça tutkulu ve şiirsel olan bu an izlemeye ve kaydetmeye değer bir an. Tabi şunu unutmamak gerekir ki, herhangi bir sanat yapıtına değin yapılan tüm tespitler aslında birer varsayımdan başka bir şey değildir. Çünkü sanatçının tam olarak nasıl duygular hissederek bir yapıtı yarattığını bilmek, hissetmek, tasvir etmek, yansıtmak mümkün olmadığı gibi, gerekli de değildir.

Sanatçı esere kendinden duygular ile hayat vermiş ve sonrasında izleyici ile eser arasında sanatçıdan bağımsız bir izlem gerçekleşmiştir. O nedenledir ki izleyicinin hissettiği şeye ilişkin getirdiği yorum yapıta yönelik yorumun yapıtaşıdır.

O nedenle Picasso Rüya Tablosunu tam olarak neler hissederek yaptı belki bilemeyeceğiz ama biz bu tabloya baktığımızda neler hissettik? İçimizi dökmek, ruhumuzu serbest bırakarak hislerin kelimelere dönüşmesine izin vermek için neyi bekliyoruz? Siz bu tabloda ne gördünüz? Picasso’nun aşkını mı? Şehvetini mi? Güzel bir kadını mı? Yoksa hiçbir şeye benzetemediğiniz bir figürü mü?

”Dünyayı yeniden çocuk gözüyle görebilmek için, otuz yıl uğraştım…”

Pablo Picasso

Eser AdıRüya (La Reve)
SanatçıPablo Picasso
Tarih1932
Bulunduğu YerSteven Cohen Koleksiyonu
AkımPicasso’nun Mavi Dönemi
MalzemeTuval Üzerine Yağlı Boya
Ölçü130,2 x 97 cm

Herhangi bir konuda iletişime geçmekten çekinmeyin. Güncel kalmak için takip edin!

Paylaş

Düşüncelerini paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir