Yaşlı Gitarist (The Old Guitarist) 1903 Pablo Picasso Resim Analizi

Yaşlı Gitarist Hakkında Genel Bilgiler

Yaşlı Gitarist tablosu Pablo Picasso tarafından 1903 yılında yapılmış bir yağlı boya resimdir. 123 x 83 cm boyutlarındadır. Pablo Picasso’nun yaşlı gitarist tablosunu Mavi Dönem diye adlandırılan sanatsal sürecinde ortaya koyduğu bilinir. Şuanda bulunduğu yer Art Institute of Chicago (Chicago Sanat Enstitüsü) koleksiyonudur. The Old Guitarist olarak bilinmektedir.

Yaşlı Gitarist Tablosu Ne Anlatıyor?

Pablo Picasso’nun Yaşlı Gitarist tablosu çözümlemesinde bizi ilk karşılayan şey elinde gitarıyla boynu eğik bir şekilde duran sıska ve yaşlı bir adamdır. Tümüyle mavi bir palet ile boyanmış bu resimde tek renk farkı gitarda bulunmaktadır. Adam oldukça üzgün bir biçimde boynunu bükmüş ve gitarını çalmaya devam ediyormuş gibi görünmektedir.

Ancak işin biraz daha derinlerine indiğimizde Picasso’nun bu resmi neden yaptığını daha net anlamaya başlayabiliriz. Picasso’nun yakın arkadaşı ve aynı zamanda atölye ortağı Carlos Casagemas 1901 yılında intihar ediyor ve bu durum Picasso’nun sanatsal anlamda farklı bir döneme girmesiyle sıkça bağlantı kurulan bir mesele oluyor. Mavi Dönem olarak anılacak olan bu süreç kapsamında Picasso değişik bir palet ortaya koyduğu gibi daha farklı konularda resimler yapmayı tercih ediyor. Haydi gelin Yaşlı Gitarist tablosunun hikayesine daha yakından bakalım.

Yaşlı Gitarist tablosunun yapıldığı yıl olan 1902 dönemlerinde de Picasso’nun fakirlik ve sefalet dolu yıllar geçirdiği biliniyor. Her ne kadar Picasso dünyanın yaşarken en zengin ressamı olma unvanına sahipse de, bir dönem oldukça geçim sıkıntısı yaşadı. Ve bu süreçlerin toplamında kendisi için yeni bir dönem başladı.

Gerek arkadaşının ölümü, gerek kendi sıkıntıları onu bazı konuları sorgulamaya itmişti. Daha önceleri Edvard Munch‘un da yaptığı gibi; hastalık, ölüm, çaresizlik, yoksulluk, sokak hayatı gibi kavramlar Picasso’nun da resminin ana konuları olmaya başladı.

Yaşlı Gitarist tablosu oldukça zayıf ve kör bir adamın ince parmaklarıyla gitarına adeta sarıldığını, yalnızlık ve çaresizlik içinde bulunduğu duruma teslim olduğunu anlatmaktadır. Bu figür El Greco’nun figürlerindeki gibi uzun ellere sahiptir.

Picasso’nun içinde bulunduğu ruhsal durum ve sanatını sınırlandırdığı yeni biçim Yaşlı gitarist tablosunda açıkça görülebiliyor. Hatta Mavi Dönemin en iyi temsillerinden birisi şüphesiz ki bu resim.

Ben bu resme baktığımda hissettiğim tek duygu çaresizlik ya da dehşet verici bir üzüntü olmuyor. Sanki bu portrede kuvvetli bir dinginlik yatıyor. Burada resmedilen ve kör olduğu söylenen adam belki hiçbir şeyi göremiyor ama duyduğu ses ona hayatı boyunca eşlik etmiş arkadaşı olan gitarı. Ben bu resimde gitarıyla yaşlanan bir adam görüyorum belki de bu nedenle her yer mavi beyaz bir soğukluktayken gitar başka bir renkte resmedildi.

Tabi ki bunlar resme dair bir noktada şahsi yorumlar ancak bu web sitesinin kuruluş amacı da bu yorumu yapabilmenin önünü açmaktı. Sizce buradaki adam nasıl bir duygu içinde? Lütfen yorumlara gördüklerinizi yazınız.

Öte yandan gelişen teknoloji ve gözlem yöntemleri sayesinde tabloların arka planları da incelenebiliyordu. Çeşitli yöntemler ile elde edilen görüntülerde tabloda önceden daha farklı figürlerin yer aldığı gözlemleniyor. Bu noktada belki de Picasso Yaşı Gitarist tablosunun farklı yorumlarını yapmayı denedi ve bunda karar kıldı ya da başka bir resmin üzerine tekrar çalıştı.

Ancak figürlerden yola çıkacak olursak bence Yaşlı gitarist ile anlatmaya çalıştığı şeyi farklı kompozisyonlar kurarak da denemiş. Buradaki önemli mesele salt duygunun ne olduğu, bunu bir kadın figürü ile de ifade edebilir, bir manzara resmi ile de. Sanatçının bunun hangi şekilde tercih edeceği ise tamamıyla onun elinde ve zihninde şekilleniyor.

Yaşlı Gitarist tablosunda, figürün bedeninin aldığı form, bağdaş kurmuş oturuyor olması ince parmakları, uzun ve zayıf elleri, bitkin şekilde bükülmüş bilekleri, eski ve yırtık olduğu belli olan elbisesi zihnimizde bir portre çiziyor. Sanki hayatın hoyrat davrandığı birine baktığımı onu izlediğimi hissediyorum.

Hatta figürün aralık kalmış ağzına baktığınızda ve boynunuzu yan çevirip aşağı büküp aynı şekilde durmayı denediğinizde, bu duruşun ne kadar vazgeçmiş bir duruş olduğunu hemen anlarsınız.

Eser AdıYaşlı Gitarist (The Old Guitarist)
SanatçıPablo Picasso
Tarih1903
Bulunduğu YerArt Institute of Chicago (Chicago Sanat Enstitüsü)
AkımPicasso’nun Mavi Dönemi
MalzemePanel Üzerine Yağlı Boya
Ölçü112.9 x 82.6 cm

Herhangi bir konuda iletişime geçmekten çekinmeyin. Güncel kalmak için takip edin!

İlginizi Çekebilir: Çığlık Edvard Munch (1893) Eser Analizi

Paylaş
Yorumlar
  1. önder Şubat 13, 2024 Yanıtla

Düşüncelerini paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir